Североизточна България в географско и археологическо отношение
-15 %
Докладвай

Североизточна България в географско и археологическо отношение


Карел Шкорпил (1859-1944) е известен чешко-български археолог и музеен деец, откривател и изследовател на останките на първата българска столица Плиска, провежда мащабни разкопки в Преслав и Мадара, проучва един от най-живописните манастири по черноморското крайбрежие – Аладжа (шарения манастир). Написва самостоятелно и в съавторство с брат си Херман около 150 научни труда.

Херман (Херменгилд) Шкорпил (1858-1923) е знаменит чешко-български археолог и музеен дец, геолог, ботаник, архитект, библиотекар. Заедно с братята си Карел и Владислав са сред създателите на българската археология и музейно дело.

В настоящия том са включени двете части на известните техни проучвания на географските особености и историческите старини в Североизточна България. Изследвани са Преславската, Камчийската, Провадийската, Авренската, Шуменската планина, Делиорманските възвишения и Черноморското крайбрежие.

Основно внимание е отделено на историческите и археологически обекти като девташларите при Плиска; скалните изсичания, пещери, гробници и жертвеници в Добруджа, Яйлата, Тюленово, Камен бряг, Калиакра, Аладжа манастир; пещерните светилища, църкви и скитове в общините Добрич, Крушари, Кайнарджа, Провадия, Девня; римските пътища на територията на общините Руен, Поморие, Несебър, Бяла, Долни чифлик.

Включени са две публикации на братя Шкорпил от Сборник за народни умотворения, наука и книжнина, Книга VІІ (1892 г.) и Книга VІІІ (1892 г.)

На първа корица – Аладжа манастир

Фотография – Димитър Тонин

Виж повече...
Откъс В желани
ISBN: ISBN
17.00 лв
20.00 лв

Най-купувани

Най-обсъждани