Приказник
- Издател: Лексикон
- Жанрове: Литература за деца и юноши , Българска класика
- Художник: Любомир Славков
- Страници: 412
Авторски приказки,стихчета и песнички от класиците на българската литература с оригиналните черно-бели илюстрации от миналия век. В сборника са включени: Ангел Каралийчев, Асен Разцветников, Веса Паспалеева, Димитър Подвързачов, Дора Габе, Елин Пелин,Елисавета Багряна, Емануил Попдимитров, Емилиян Станев,Змей Горянин, Йордан Стубел, Калина Малина, Леда Милева, Лиана Даскалова, Петко Р. Славeйков, Ран Босилек,Стилиян Чилингиров, Стоян Дринов, Цанко Церковски, Чичо Стоян, Яна Язова. С оригиналните илюстрации на художниците: Георги Атанасов, Минчо Никифоров, Донка Константинова, Михаил Блек, Владимир Коренев, Кирил Буюклийски. Подбрани от Румяна Пенчева и Мирела Костадинова от Национален Литературен Музей Изданието се предлага с меки и твърди корици.
Виж повече...
Приказник
Румяна Пенчева, Мирела Костадинова
"Скъпо дете, Представяме ти сборник с приказки и стихотворения извадени от пъстрата ракла на българската класика. Чрез тях можеш да се докоснеш до чудото и диханието на словото. Да вникнеш в доброто и злото, справедливото, прекрасното, милосърдието, прошката и всички човешки ценности, които ще те следват през живота. От този чуден свят можеш да си събереш безброй разноцветни стъкълца, за да изпъстриш вечерите и дните си. Те ще ти помогнат да живееш приказно в реалния живот, който понякога също е приказка. Те ще те заведат при красивата измислица, която може да стане реалност. Стига да повярваш! Когато си малък човек приказката те превръща в голям. А, когато си голям - в малък. Приказките и стихотворенията тъкат и заздравяват човешката душа, правят я устойчива във времето. Чрез творчеството на българските писатели ще усетиш българския език - неговата пластичност и гъвкавост, звънливост и мекота. Ще видиш редки и колоритни думи от народния ни говор. Също поговорки, пословици и гатанки, които са част от българската философия за живота - понякога хитроумна, друг път хаплива, но в крайна сметка справедлива. Словото на българските писатели е неотменно свързано с фолклора ни и черпи живителни сили от него. Приказките и стихотворенията тук са част от духовната култура на народа ни. Те са богати на образи, идеи, сюжети и житейска мъдрост натрупани преди нас. Те са представени в цялото си многообразие и разкош. Приятно четене!" От авторите
Защо дърветата стоят на едно място
По ония времена, когато земята приличаше на рай; когато вълкът и агнето бяха задушевни приятели; когато рибата плуваше в морето пържена и ако някому се дощеше риба, вземаше вилица, отиваше на морския бряг и трябваше само да си протегне ръката, за да си набоде най-сладката риба сам; в ония честити дни, когато нивите раждат готов печен хляб на самуни – дърветата имаха крака. Те не стояха – както сега – заковани на едно място, а ходеха дето си щат, по нивите, по ливадите, по градовете и селата.
– Хей, дръвце – думаше някой ратай, – имаш ли добра сянка?
– Имам – отвръщаше дръвцето.
– Ела тогава на ливадата доле, дето е зад дядовата Михова воденица. Отивам да кося сено за коня на моя господар и ми се иска да си подремна, когато напече слънцето. Ти ще ми пазиш сянка.
– На драго сърце – отговаряше дървото и тръгваше подир ратая.
Или:
– Ябълко червена, какъв хубав род си родила тая година! – дигаше нагоре очи някоя стара жена. – Имам си вкъщи девет внучета. Ако ми беше тука торбата, щях да я напълня с плод и всеки ден щях да давам по една ябълка на палавите деца – да ме слушат.
– Иди си, бабо – навеждаше се ябълката надоле, – довечера аз сама ще дойда у вас, преди да мръкне. Ще отърся от клоните си най-узрелите ябълки и ще викна на твоите внучета: – Събирайте!
Израсла беше тогава близо до един дълбок бистър кладенец една стройна, тънка елха. Тя не ходеше като другите дървета, ами по цели дни и нощи стоеше над кладенчето, оглеждаше се във водите му и не можеше да се нагледа на хубостта си.
Един пролетен ден отнякъде долетя птица гугувица, кацна под елхата, изви едното си око нагоре и рече:
майка се дигна и цял ден ходи да разправя на птиците по гората, че нейното чедо не може да лети.
Един неделен ден елхата рече на гугувицата:
– Гугувицо, ти, като летиш по света, виждала ли си друга елха, по-хубава от мен?
– Не съм, ти си най-хубавата.
Елхата се зачерви от радост и протегна нагоре клоните си. Въздъхна. В туй време някъде в полето задумка тъпан. Подир тъпана писна гайда.
– Какво е туй? – попита елхата.
– Хора има днес на поляната. Всичките млади дървета се сбират да играят. Цял ден ще свири гайдата и ще бие тъпанът.
– И аз ще ида да поиграя между яворите – засмя се елхата.
– Моля ти се не ходи тая неделя – трепна гугувицата. Почакай до неделя. Дотогава крилата на моя син ще пораснат. Ако сега идеш и се хванеш между яворите и почнеш да тропаш – ще ми изтърсиш чедото от гнездото на земята и някоя лисица ще го лапне. Всичките лисици стоят клекнали край хорото и гледат.
– Мамо – обади се от гнездото гугувичето, – яде ми се гроздово зърно.
– Сега маминото! – скокна гугувицата и полетя към поповото лозе.
Но преди да се върне гугувицата, елхата отиде на хоро. Хвана се да играе между два явора. Яворите я задрусаха и птичето падна на земята. Една лисица го хапна.
Надвечер, когато елхата си тръгна, гугувицата я посрещна насред пътя:
– Къде ми е златната рожба? – извика тя, като видя празното гнездо.
– Иди питай лисицата – отговори елхата.
Сърцето на гугувицата писна като змия в огън. Тя дигна очи нагоре и прокълна:
– Дано даде Господ краката ти да изсъхнат! И твоите, и краката на всичките дървета по земята. Всяко дърво, дето е, там да си остане за вечни времена, додето изсъхне и изгние.
Дядо Господ беше някъде наблизо. Той чу клетвата на осиротялата майка и промълви:
– Нека се сбъдне тази клетва!
От него ден дърветата пуснаха корени в земята и останаха като заковани все на едно и също място.
– Колко си тънка и висока, елхице! Щом лъхне вятър, почваш да се люлееш. Позволи ми да си свия гнездо в клоните ти и да си измътя едно пиле.
– Защо не свиеш гнездо на друго дърво? – попита елхата.
– Защото другите дървета скитат по цели дни и мене ме е страх да не загубя рожбата си, а ти все на едно място стоиш. Позволяваш ли?
– Позволявам – каза елхата и пак потъна в кладенеца.
Направи си гнездо гугувицата и снесе само едно яйце. Легна да го мъти и измъти едно гугувиче голишарче, с жълта човка и жълти нокти. Щом излезе от яйцето, гугувичето записука:
– Гладно съм, мамо!
– Сега маминото!
Честитата майка литна за храна и почна да носи: мухи, червеи, гроздови зърна, трохи от торбите на орачите. Гугувичето стоеше в гнездото, ядеше като попско дете на Задушница и растеше. Когато се показаха първите перца върху крилете му, неговата
Мнения на читатели
Моля, спазвайте чистотата на българския език.
Използването на кирилица е задължително. Мнения, съдържащи нецензурирани квалификации и обиди ще бъдат премахвани.